Nessebar ( starożytna Mesambria )

Miasto Nessebar po bułgarsku Несебър, można też pisać i wymawiać Nesebar lub Nesebyr to chyba największa atrakcja wybrzeża Morza Czarnego. To liczące około 10 tysięcy mieszkańców miasto sąsiaduje bezpośrednio ze Słonecznym Brzegiem i Rawdą. Podzielone jest na dwie części – starą i nową. Nowa część to zwyczajne bułgarskie miasto, funkcjonujące przez cały rok również poza sezonem. W nowej części znajdują się sklepy, niedrogie bary i restauracje, urzędy publiczne gminy Nessebar, hotele i domy oraz bloki w których zamieszkuje większość mieszkańców tego miasta. Druga część miasta to prawdziwa zabytkowa perła tego regionu i myślę że nie będzie przesadą powiedzieć jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Na mały półwysep prowadzi jedna droga otoczona z obu stron morzem, nie jest do końca wiadome czy to połączenie lądu z półwyspem stworzyła natura czy ręce ludzkie. Ze Słonecznego Brzegu do nowego i starego Nessebaru można dojść pieszo plażą lub dojechać autobusem, ewentualnie samochodem. W przypadku dojazdu samochodem należy wiedzieć że wszystkie miejsca parkingowe przed starym miastem w Nessebarze są płatne. Miasto założono około 3000 lat temu. Założycielami Nessebaru który wtedy nosił nazwę Mesambria, byli Trakowie. Później miasto znajdowało się pod panowaniem rzymskim, bizantyjskim i tureckim. Największa cześć zachowanych budynków pochodzi z przełomu XIII-XIV wieku ale są też fragmenty starszych budowli. Od 1956 roku Nessebar jest rezerwatem archeologicznym i architektonicznym.Od 1983 roku Nessebar jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Na terenie miasta znajdują się łaźnie tureckie i kilkanaście cerkwi. Klimatu Nessebarowi nadają urokliwe wąskie uliczki i małe placyki. W mieście znajduje się port, można też trafić na stragany ze świerzo złowionymi rybami które dopiero co wyładowano z miejscowych kutrów. W wąskich uliczkach mnóstwo jest sklepików, sklepów oraz restauracji.
Koniecznie warto zobaczyć bizantyjską bramę obronną z V wieku, muzeum etnograficzne i archeologiczne przy samym wjeździe do starego miasta. Cerkwie których część zachowała się do dzisiaj – najważniejsze z nich to: Cerkiew Stara Metropolia, Bazylika zwana nadmorską, cerkiew św. Apostołów, Nowa Metropolia, cerkiew Jana Chrzciciela, św. Teodora, Chrystusa Pantokratora.
Od razu przy głównej bramie miasta skręcając przed nią w prawo znajduje się ciąg restauracji i sklepów. Gorąco polecam wizytę w starym Nessebarze bo to naprawdę niezapomniane przeżycie.